Czym jest geodezyjny pomiar powykonawczy?

geodezja sztum Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z geodezją z pewnością natknął się na coś takiego, jak inwentaryzacja powykonawcza czy geodezyjny pomiar powykonawczy.

Jest to jeden z wielu obowiązków geodetów, który polega na zebraniu aktualnych danych o nieruchomości, po jej zakończonej już budowie.

Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu.

Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów.

Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Istota prac geodezyjnych

Specyfika prac geodezyjnych polega na poznawaniu pełnego ukształtowania terenu, który może być wykorzystany pod zabudowę lub pozwalać na prowadzenie dalszych prac wykopaliskowych.

Istotą prac geodezyjnych staje się więc wykonywanie różnego rodzaju pomiarów i badań powiązanych z geologią i kartografią.

Te różnego rodzaju pomiary wyznaczają natomiast bardziej praktyczne zadania jakie są stawiane geodezji jako bardziej praktycznej dziedzinie wiedzy.
Przy wykorzystaniu wyników prac geodezyjnych można bowiem budować nowe drogi i autostrady, wytyczać tereny nadające się pod zabudowę i określać, czy dany rodzaj ziemi można z powodzeniem oddać rolnikom pod uprawę różnych gatunków roślin.

Widać więc, że geodezja pozostaje bardzo przydatną dziedziną nauki.

Na czym polega praca geodety?

geodezja sztum Praca geodety z pewnością nie należy do prostych i lekkich obowiązków. Wymaga od pracującego pełnego zaangażowania, specjalistycznej wiedzy z zakresu geodezji oraz niezwykłej dbałości o szczegóły. Jest to dość wymagająca praca, do wykonywania której potrzebne są specjalne narzędzia.
Praca geodety polega na dokonywaniu jak najdokładniejszych pomiarów, wykorzystując specjalnie skonstruowane do tego przyrządy oraz na dokonywaniu precyzyjnych obliczeń miarowych.
Ponadto często konieczne jest robienie projektów oraz nanoszenie zmian na mapy geodezyjne.

Z tego względu praca ta jest satysfakcjonująca dla osób lubiących robić obliczenia oraz zainteresowanych kartografią i technicznymi aspektami.

.
Dodane: 25-07-2018 03:24

Tagi: geodezja geodeta budownictwo usługi Malbork Sztum

Widok do druku:

geodezja sztum